News55
tisdag
23 juni

Siw Malmkvist, 89, funderar på att bli pensionär: "Full rulle"

Siw Malmkvist
Siw Malmkvist har ett fullspäckat schema – nu funderar hon på att trappa ned. Foto: Fredrik Sandberg/TT Foto: Fredrik Sandberg/TT
Mira Ekberg
Mira
Ekberg
Uppdaterad: Publicerad:

I över 70 år har Siw Malmkvist varit en självklar del av svensk underhållning. I år fyller hon 90 år och funderar på att bli pensionär – på riktigt. “Jag tror man ska skynda långsamt”.

ANNONS

Siw Malmkvist är en av Sveriges mest älskade artister och har under sin långa karriär hunnit med allt från Melodifestivalen till revyer och tv-framträdanden. I december fyller hon 90 år.

“När jag hör siffran tror jag inte det är sant, jag är inte alls med i mitt sinne att jag ska bli 90 år. Snarare 60”, säger Siw Malmkvist till Femina.

Läs även: Kungen älskar falukorv och stekt sill – men inte slottsstek

Fullspäckat schema – trots åldern

När artisten nyligen invigde Tyrolens nya vagnhotell i Alvesta var det bara ett av många stopp i ett intensivt schema.

“Det är sån full rulle så jag är grumlig i skallen kan jag säga”, säger hon med ett skratt i Sveriges Radio.

Hon beskriver hur dagarna avlöser varandra med nya uppdrag och framträdanden.

“Jag tänkte på det imorse när jag ser i min kalender här att, herregud jag ska ju snart vara på Maxim i kväll och sen i morgon ska jag sticka någon annanstans”, berättar hon.

ANNONS
ANNONS

Börjar fundera på pension

Mitt i tempot har tankarna på pension börjat smyga sig på.

“Då tänkte jag: Nej, nu ska jag bli pensionär. Det har jag inte upplevt”, säger Siw Malmkvist i radion.

Hon minns hur det kändes när pensionen först började betalas ut och pengarna plötsligt kom in på kontot. Då slog det henne att hon faktiskt var pensionär – något hon inte riktigt har utnyttjat, menar hon.

Lång och framgångsrik karriär

Siw Malmkvist på Grammisgalan i april. Foto: Henrik Montgomery/TT

Nyligen blev 90-åringen prisad för sin långa och framgångsrika karriär, något som News55 redan rapporterat om. Hon tilldelades Grammis hederspris 2026 och en del av motiveringen löd så här:

”Det som började med en vinst i en talangtävling hemma i skånska Landskrona 1955 utvecklade sig till en av de längsta och mest mångsidiga artistkarriärerna i Sverige.”

ANNONS

“Man ska skynda långsamt”

Hon ser tillbaka på sin långa karriär med stolthet, men konstaterar samtidigt att mycket har förändrats efter 70 år i branschen.

“Man kan inte jämföra ens, det är helt annorlunda nu. Det går med en himla fart i dag. Upp, och så kanske ned som en pannkaka. Jag tror man ska skynda långsamt”, säger hon till Femina.

Läs mer om livet:

Mannen som förfinade vår kultur – skulle fyllt 110 år

Rolling Stones släpper ny skiva – Mick Jagger: Intensiva veckor

Christina Schollin om livet efter Hans Wahlgren: “Jag är ensam”





Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Mira Ekberg
Mira
Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Mira Ekberg
Mira
Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

ANNONS
ANNONS