I över 70 år har Siw Malmkvist varit en självklar del av svensk underhållning. I år fyller hon 90 år och funderar på att bli pensionär – på riktigt. “Jag tror man ska skynda långsamt”.


Ekberg
Mest läst i kategorin
Siw Malmkvist är en av Sveriges mest älskade artister och har under sin långa karriär hunnit med allt från Melodifestivalen till revyer och tv-framträdanden. I december fyller hon 90 år.
“När jag hör siffran tror jag inte det är sant, jag är inte alls med i mitt sinne att jag ska bli 90 år. Snarare 60”, säger Siw Malmkvist till Femina.
Fullspäckat schema – trots åldern
När artisten nyligen invigde Tyrolens nya vagnhotell i Alvesta var det bara ett av många stopp i ett intensivt schema.
“Det är sån full rulle så jag är grumlig i skallen kan jag säga”, säger hon med ett skratt i Sveriges Radio.
Hon beskriver hur dagarna avlöser varandra med nya uppdrag och framträdanden.
“Jag tänkte på det imorse när jag ser i min kalender här att, herregud jag ska ju snart vara på Maxim i kväll och sen i morgon ska jag sticka någon annanstans”, berättar hon.
Börjar fundera på pension
Mitt i tempot har tankarna på pension börjat smyga sig på.
“Då tänkte jag: Nej, nu ska jag bli pensionär. Det har jag inte upplevt”, säger Siw Malmkvist i radion.
Hon minns hur det kändes när pensionen först började betalas ut och pengarna plötsligt kom in på kontot. Då slog det henne att hon faktiskt var pensionär – något hon inte riktigt har utnyttjat, menar hon.
Lång och framgångsrik karriär

Nyligen blev 90-åringen prisad för sin långa och framgångsrika karriär, något som News55 redan rapporterat om. Hon tilldelades Grammis hederspris 2026 och en del av motiveringen löd så här:
”Det som började med en vinst i en talangtävling hemma i skånska Landskrona 1955 utvecklade sig till en av de längsta och mest mångsidiga artistkarriärerna i Sverige.”
“Man ska skynda långsamt”
Hon ser tillbaka på sin långa karriär med stolthet, men konstaterar samtidigt att mycket har förändrats efter 70 år i branschen.
“Man kan inte jämföra ens, det är helt annorlunda nu. Det går med en himla fart i dag. Upp, och så kanske ned som en pannkaka. Jag tror man ska skynda långsamt”, säger hon till Femina.
Läs mer om livet:
Mannen som förfinade vår kultur – skulle fyllt 110 år
Rolling Stones släpper ny skiva – Mick Jagger: Intensiva veckor
Christina Schollin om livet efter Hans Wahlgren: “Jag är ensam”

Ekberg
Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Ekberg
Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.








