News55
onsdag
4 november

1 600 kronor i sänkt skatt – men 66-åringarna blir utan

skatt
Sänkt skatt efter nyår. Men alla får inte ta del av kalaset. Foto: Jessica Gow/TT, Getty Images
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: Publicerad:

Ulf Kristersson vill sänka skatten för arbetande pensionärer med 1 600 kronor om året. Men samtidigt höjs riktåldern, vilket gör att färre får del av skattelättnaden.

ANNONS

Regeringen föreslår att det förstärkta jobbskatteavdraget för äldre ska utökas med totalt 460 miljoner kronor. Det rapporterar Senioren.

För den som omfattas innebär förslaget i genomsnitt knappt 1 600 kronor lägre skatt per år, motsvarande omkring 130 kronor i månaden.

Regeringens mål är att fler äldre ska fortsätta arbeta efter pensionsåldern eller återvända till arbetsmarknaden efter pensioneringen.

MISSA INTE: Pension hos Pensionsmyndigheten rusar – avkastningen elvadubblad

Höjer åldersgränsen för sänkt skatt

Men skattesänkningen har en hake. Samtidigt som avdraget förstärks vill regeringen höja åldersgränsen från 66 till 67 år.

Det innebär att 66-åringar inte längre ska omfattas av det särskilda förstärkta jobbskatteavdraget för äldre.

Den nya gränsen kopplas till riktåldern för pensionen. För att omfattas måste man dessutom ha fyllt 67 år redan vid årets ingång.

ANNONS

Det räcker alltså inte att fylla 67 år någon gång under året för att få del av det förstärkta avdraget samma år.

ANNONS

Så mycket kan jobbonärer få behålla

Skattesänkningen ska enligt regeringens förslag omfatta arbetande seniorer i samtliga inkomstgrupper.

Jobbskatteavdraget minskar skatten på arbetsinkomster och görs normalt automatiskt när arbetsgivaren drar skatt från lönen.

För den som både arbetar och tar ut pension kan flera skatteregler påverka slutresultatet. Den faktiska skattesänkningen beror därför på den egna inkomsten och övriga skatteförhållanden.

Kan börja gälla 2027

Förändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027, men något slutligt beslut är ännu inte fattat.

Enligt Finansdepartementets promemoria beror genomförandet bland annat på valutgången, det ekonomiska läget och hur stort reformutrymmet blir.

ANNONS

Även det slutliga arbetet med budgetpropositionen för 2027 avgör om den föreslagna skattesänkningen blir verklighet.

Läs mer om ekonomi:

Pension hos Pensionsmyndigheten rusar – avkastningen elvadubblad

De vill satsa hela din inkomstpension till börsen

Då blir relationen en pensionsfälla – experten: ”Lägre pension”

Försäkringsbolaget satsar 150 miljoner – på AI-forskning

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS