News55
onsdag
24 juni

Billigare att tanka (och dansa) efter 1 juli

halvårsskiftet
Den 1a Juli är det en hel del olika lagar och reformer som slår in. (Foto: Rido och Pexels)
Frank Kummel
Frank
Kummel
Uppdaterad: Publicerad:

Skatten på bensin och diesel sänks med tre kronor litern. Dessutom blir det billigare att dansa efter halvårskiftet.

ANNONS

Halvårsskiftet är alltid ett datum att notera. Den 1 juli träder nya lagar och lagändringar i kraft, och i år handlar det om allt från billigare drivmedel till nya regler för bostadsuthyrning, skriver Dagens PS.

Den största plånboksfrågan rör bensin och diesel. Skatten sänks med 2:40 litern, vilket motsvarar tre kronor inklusive moms vid fullt genomslag. En full tank på 50 liter blir alltså omkring 150 kronor billigare. 

Skattesänkningen gäller från 1 juli till 30 november och är en del av ett krispaket för att dämpa effekterna av oroligheterna i Mellanöstern, skriver Regeringen.

Mattias Goldmann, vd för 2030-sekretariatet, tror att sänkningen går igenom.

“Skattesänkningen med tre kronor har ännu inte godkänts av EU:s Ministerråd eller riksdagen. Blir den av, vilket jag tror, så inträffar en ny sänkning den första juli”, säger han till Carup.

MISSA INTE: Reseknepet alla borde känna till – packa en tennisboll

Billigare att dansa och ladda efter halvårskiftet

Momsen på entré till danstillställningar sänks från 25 till 6 procent. Dessutom blir skattefriheten för förmån av laddel på arbetsplatsen permanent från 1 juli, vilket gynnar den som kör elbil eller laddhybrid och laddar på jobbet, skriver Företagarna.

ANNONS

En ny privatuthyrningslag träder i kraft och omfattar uthyrning av högst två bostadslägenheter utanför den egna bostaden. Avtalsfrihet gäller i huvudsak, men oskäliga hyror kan sättas ned av Hyresnämnden. 

Det införs också en ny lag om hyrköp av bostad, som ger en tryggare avtalsform för den typen av upplägg.

MISSA INTE: Biologens tips mot fästingar – ett av dem finns i köket

ANNONS

Hårdare tag mot momsbedrägerier

Skatteverket får större möjligheter att kontrollera momsregistrering och kan nu neka eller avregistrera företag som misstänks för bedrägerier. Förbudet mot granskning via telenät försvinner också, vilket moderniserar myndighetens kontrollverktyg.

Men skattesänkningen är tillfällig. Efter valet i september väntar höjningar. Först höjs bensinskatten med 1 krona och diesel med 40 öre den 1 oktober. Sedan höjs skatten ytterligare tre kronor den 1 december, om inte en ny regering driver igenom en förlängning.

Läs mer om ekonomi:

Pensionärer nekas bolån – PRO anmäler till DO

ANNONS

Hantverkare sysslolösa i 40 dagar – får skattepengar för att vänta

Din pension hänger på fem techbolag – så exponerad är du

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS