News55
tisdag
3 november

Folksams tjänstepension lyfter – avkastningen når 7,3 procent

tjänstepension
Svenska Folksam gör ett kanonår. Foto: Jessica Gow/TT
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: Publicerad:

Avkastningen på Folksams tjänstepension har stigit till 7,3 procent. Samtidigt växer pensionskapitalet kraftigt och fler kunder flyttar sina pengar till bolaget.

ANNONS

Ylva Wessén, vd och koncernchef för Folksamgruppen, beskriver en fortsatt stark utveckling.

“Den positiva trenden från det första halvåret håller i sig, med historiskt höga försäljningsnivåer i det individuella sparandet och fortsatt god kapitalavkastning”, säger hon enligt Pensioner & Förmåner.

Folksam Tjänstepensions totalavkastning har ökat från 5,6 till 7,3 procent, enligt bolagets rapport för tredje kvartalet.

Samtidigt har premieinkomsten ökat med hela 42 procent, från 5,3 till närmare 7,5 miljarder kronor.

MISSA INTE: Pension hos Pensionsmyndigheten rusar – avkastningen elvadubblad

Hög återbäringsränta på tjänstepensionen

En förklaring till utvecklingen är Folksams höga återbäringsränta, som bidragit till att locka fler kunder.

Sedan den 1 september ligger återbäringsräntan på 8 procent i Folksam Tjänstepension och 9 procent i Folksam Livs moderföretag.

ANNONS

Återbäringsräntan och totalavkastningen är två olika mått. Den förstnämnda används vid fördelningen av återbäring, medan totalavkastningen visar hur placeringarna har utvecklats.

Folksam pekar också på ett aktivt försäljningsarbete och ett ökat inflöde av kunder som flyttar sitt pensionskapital till bolaget.

ANNONS

Aktier bakom den högre avkastningen

Det är framför allt aktieplaceringarna som har bidragit till den förbättrade avkastningen, enligt Folksam.

Starka bolagsvinster har gynnat aktierna, samtidigt som en svagare svensk krona har gett ett positivt bidrag från utländska innehav.

Däremot har stigande marknadsräntor dämpat avkastningen på bolagets ränteplaceringar.

Även KPA Tjänstepensionsförsäkring redovisar ett lyft. Där har totalavkastningen stigit från 4,7 till 7,1 procent.

Pensionskapitalet fortsätter växa

ANNONS

Folksam Tjänstepension förvaltar nu 148 miljarder kronor, jämfört med 133 miljarder under motsvarande period föregående år.

För Folksam Livs moderföretag har premieinkomsten samtidigt ökat med 76 procent till 12,4 miljarder kronor.

Totalt förvaltar Folksamgruppen nu 1 103 miljarder kronor, en ökning med 13,3 procent jämfört med tidigare 973 miljarder.

Även Folksam Tjänstepensions finansiella ställning har stärkts. Solvensgraden, som visar bolagets finansiella styrka i förhållande till dess åtaganden, har stigit från 221 till 242 procent.

Läs mer om ekonomi:

Nu aktiveras krisstödet för el– så lite pengar får hushållen

Regeringen aktiverar elstödet – så lite pengar får hushållen

Tänk på detta med bilen i vinter – riskerar 1 500 kronor i böter

ANNONS

På söndag: Skicka in begäran till Skatteverket för att slippa kvarskatt på din pension

Expert varnar för tre räntehöjningar – så mycket dyrare blir bolånet

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS