På landsbygden är det inte ovanligt att bostäder blir liggande länge på marknaden och blir så kallade långliggare. I flera kommuner har försäljningar pågått i över ett decennium – och ett objekt i Småland har nu varit till salu i närmare 20 år, skriver Dagens Nyheter.
Husen som aldrig blir sålda: "Har förhoppningar"


Nyman
Den kanske mest extrema långliggaren finns i Hultsfreds kommun. Där har en strandtomt med ett tidigare vattenkraftverk legat ute sedan 2007.
“Det har kommit några bud genom åren, men säljarna har inte velat gå ner i pris. Men jag har förhoppningar om att vi ska lyckas sälja den”, säger mäklaren Dick Kvarfordt till Dagens Nyheter.
MISSA INTE: Försäljningarna av villor ökar – mer än under pandemin
Vanligast på landsbygden
Enligt honom har flera spekulanter velat bygga ett nytt kraftverk på fastigheten. Samtidigt har reglerna förändrats, vilket gjort projekten svårare att genomföra.
Långliggare är bostäder som ligger ovanligt länge ute till försäljning på Hemnet. Fenomenet är vanligast på landsbygden, där köparna är färre och mer specialiserade objekt kan ta lång tid att sälja.
“Det finns köpare till allt, men ibland gäller det att hitta nålen i höstacken för att affären ska bli av”, säger mäklaren Christer Stjernfeld till Dagens Nyheter.
Husen är ofta kombinationsfastigheter
Han pekar på att det ofta handlar om kombinationsfastigheter, arrendetomter eller hus med stora renoveringsbehov. Själv hade han en väderkvarn på Öland till salu i elva år innan rätt köpare dök upp.
Efter pandemin har dessutom fler hus blivit svårsålda. Många köpte då bostäder på landsbygden till höga priser och investerade stora summor i renoveringar. När de nu vill sälja går affärerna trögare.
“Det kostar lika mycket att renovera här som i Stockholm. Däremot förblir marknadsvärdet här ungefär detsamma som köparna har betalat för fastigheten, även efter en totalrenovering. Ofta är det bostäder där ägarna försöker minimera sina förluster som blir till långliggare”, säger Christer Stjernfeldt.
“Köpare och säljare har svårare att komma överens om pris”
Även Hemnet ser att försäljningstiderna har blivit betydligt längre.
“Det är en trögare marknad där köpare och säljare har svårare att komma överens om pris, om man jämför med perioden innan räntan började stiga. I dag är det generellt färre spekulanter vilket gör det svårare att veta vad marknadspriset för en given bostad borde vara”, säger Erik Holmberg, marknadsanalytiker på Hemnet till Dagens Nyheter.
Han betonar att långliggare främst finns på landsbygden, men att även storstäderna kan få bostäder som blir liggande länge – framför allt om de kräver omfattande renoveringar eller har ett alltför högt utgångspris.
Läs mer på News55:
Nu är dahliornas tid – så lyckas du med mångas favoritblomma
Familjen söker ny mormor och morfar – efter förlusterna
Sverige blir en vindestination – 50 vingårdar redan på plats
Experten: Då kan uppvärmd mat bli farlig – undvik risken med ris
Vägglöss sprids inte bara via resväskan – så skyddar du hemmet

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.




