News55
onsdag
22 april

Riksbanken varnar: Snabbväxande lånefonder kan bli nästa risk

Riksbankens föresträdare.
En ny typ av utlåning utanför banksystemet växer snabbt världen över. Nu höjer Riksbanken rösten för bristande insyn. (Foto: Jonas Ekströmer/TT)
Paulina Monzón
Paulina
Monzón
Uppdaterad: 22 apr. 2026Publicerad: 22 apr. 2026

En ny typ av utlåning utanför banksystemet växer snabbt världen över. Nu höjer Riksbanken rösten för bristande insyn – och utesluter inte att problemen i värsta fall kan sprida sig till hela finanssystemet.

ANNONS

Mest läst i kategorin

De så kallade privata kreditfonderna har blivit ett allt viktigare inslag i den globala ekonomin. Fonderna lånar ut pengar direkt till företag, utan att gå via banker, något som ökat kraftigt sedan Finanskrisen 2008.

På mindre än två decennier har tillgångarna vuxit från några hundra miljarder dollar till över 2 000 miljarder. Det gör sektorn till en tung aktör, men också svårare att överblicka, rapporterar Dagens PS.

Redan tidigare har riksbankschefen Erik Thedéen varnat för utvecklingen.

”Allt som sker i USA kommer smitta över sig på andra ekonomier. Allt annat är naivt”, sade han till FinansWatch i höstas.

Brist på insyn oroar mest

Det som bekymrar mest är att myndigheter saknar tydlig information om hur stora riskerna egentligen är.

”Det finns ingen sammanhållen data”, säger Olof Sandstedt, chef för finansiell stabilitet på Riksbanken, till Svenska Dagbladet.

”Man oroar sig ganska mycket för att man inte har hela bilden”.

ANNONS

Utan en tydlig överblick blir det svårare att bedöma hur tätt sammanlänkade dessa fonder är med det traditionella banksystemet, och hur problem kan spridas vidare.

Olof Sandstedt, chef för finansiell stabilitet på Riksbanken. (Foto: Allis Nettréus/SvD/TT)
ANNONS

Tecken på oro i marknaden

Den senaste tiden har investerare i vissa fall försökt ta ut sina pengar ur kreditfonder. Det har lett till att flera stora aktörer satt stopp eller begränsningar för uttag.

Kapitalförvaltaren BlackRock har exempelvis bromsat uttag från en av sina större fonder. Även Ares Management och Apollo Global Management har vidtagit liknande åtgärder.

Sådana signaler väcker minnen från tidigare kriser, där problem först syntes i enskilda sektorer innan de spred sig bredare.

Risker även för Sverige

I dagsläget är fenomenet relativt litet i Sverige. Men enligt Riksbanken är det ingen anledning till lugn.

ANNONS

”Från ett svenskt perspektiv kan vi inte bedöma att det här är ett stort fenomen idag, men det växer väldigt mycket globalt och man behöver vara väldigt vaksam”, säger Olof Sandstedt.

Det som oroar mest är att svenska banker och företag kan påverkas indirekt om stora internationella fonder får problem.

Ingen akut kris – men skärpt bevakning

Riksbanken slår inte fast att en ny finanskris är nära. Men utvecklingen följs noga.

”Om det sedan kan leda till en finanskris är svårt att svara på. Det är därför det är så viktigt att fortsätta bevaka, analysera och öka genomlysningen kring private credit”, säger Sandstedt.

Läs mer på News55:

Experten: Så kan du få miljoner mer i pension – utan att spara extra

Ditt handslag kan avslöja hälsan – och hur länge du ska leva

ANNONS

Elpriserna stiger igen – flera orsaker bakom vårens kostnadsschock

Äldre fastnar längre i arbetslöshet – tydlig ökning i Sverige

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Paulina Monzón
Paulina
Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Paulina Monzón
Paulina
Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

ANNONS
ANNONS