När SL firade kollektivtrafikens dag med rabatterade dygnsbiljetter väntades en miljonförlust. I stället ökade resandet och resultatet blev en oväntad vinst. Nu har utfallet väckt politisk debatt om framtidens biljettpriser.
SL:s billiga biljett gav oväntad vinst – väcker politisk debatt


Ekberg
Mest läst i kategorin
I samband med internationella kollektivtrafikdagen den 17 april sänkte SL priset på dygnsbiljetter rejält.
Under dagen kostade biljetten 40 kronor, jämfört med ordinarie pris på 190 kronor. För resenärer med rabatt kostade biljetten endast 20 kronor. Det rapporterar SvD.
Syftet var att uppmärksamma kollektivtrafiken och locka fler att resa med SL.
MISSA INTE: För mycket pengar på sparkontot kan bli svindyr trygghet
Förväntad förlust – blev istället vinst för SL
Inför kampanjen räknade Trafikförvaltningen med en förlust på omkring 5,5 miljoner kronor.
”Vi utgick från en försiktig bedömning där resandet inte ökade, utan där den särskilda biljetten ersatte resor som annars hade gjorts”, skriver Andreas Strömberg, presschef på Trafikförvaltningen i ett mejl till SvD.
Men det blev ingen miljonförlust för SL.
Ökat resande vägde upp
Resandet ökade med cirka 4 procent jämfört med en vanlig fredag, och SL gick i stället med en vinst på omkring 700 000 kronor.
Över 100 000 specialbiljetter såldes under dagen, och resenärerna gjorde i snitt två resor per biljett. Enligt SL minskade försäljningen av enkelbiljetter under dagen, men detta kompenserades av ökad försäljning av andra biljetter och ett totalt högre resande.
Kampanjen beskrivs som en engångsinsats, men resultatet har väckt frågor om framtida prissättning i kollektivtrafiken.
Centerpartiet vill se billigare korttidsbiljetter
Centerpartiet i Region Stockholm vill se billigare korttidsbiljetter för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig.
”Det här är en bra biljett även för personer som bor längre ut, till exempel för att åka till centrum eller en vän. Samtidigt vill vi att den ordinarie biljetten ska gälla längre”, skriver Michaela Haga (C), gruppledare och förste vice ordförande i regionstyrelsen, till SvD.
Kollektivtrafiken finansieras i dag genom biljettintäkter och regionalt stöd. Enligt Michaela Haga behöver man utvärdera hur fördelningen ska se ut framöver.
MP: ”Inte hållbart i längden”

Trafikregionrådet Jakop Dalunde (MP) ser positivt på kampanjen och menar att den lockade nya resenärer. Samtidigt varnar han för att dra för stora slutsatser av en tillfällig satsning.
“Det här var en engångshändelse. Den typen av kraftig prissänkning är inte hållbar över tid utan att det påverkar trafiken”, säger han till SvD.
Han menar att kollektivtrafikens fokus i första hand bör vara att ersätta längre bilresor. För de kortaste sträckorna kan det ur ett folkhälsoperspektiv i stället vara bättre att gå eller cykla.
Läs mer på News55:
Blev uppsagd via Bank-id efter 42 år: “Ett misstag”
Pensionen räcker längre här – så billigt kan du leva i topplandet
Fuskhonung säljs i svenska butiker – så väljer du äkta

Ekberg
Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Ekberg
Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.









