Sedan januari 2024 måste kaféer och restauranger kunna erbjuda flergångsalternativ till engångsmuggar och matlådor, men lagen har knappt fått något genomslag.


Mest läst i kategorin
Att köpa en kaffe på vägen till jobbet eller ta med sig lunch från ett serveringsställe är en del av vardagen för många. Drygt hälften av alla svenskar gör det åtminstone några gånger i månaden.
Problemet är att nästan alla får sin beställning i engångsmaterial, trots att det numera finns en lag som kräver att återanvändbara alternativ ska erbjudas, skriver Håll Sverige Rent.
En undersökning som Håll Sverige Rent låtit göra visar att bara 9 procent av kunderna har fått frågan om de vill ha sin mat eller dryck i något som går att använda igen. Ännu mer anmärkningsvärt är att 72 procent av svenskarna inte ens känner till att lagen om engångsmuggar finns.
“Många vet inte att de har rätt att få sin mat och dryck i flergångsalternativ”, säger Johanna Ragnartz, vd på Håll Sverige Rent.
MISSA INTE: Svenska försvaret: Helt beroende av amerikanska komponenter
Förbrukningen av engångsmuggar går åt fel håll
Målet med lagen var att halvera användningen av engångsmuggar och matlådor till 2026 jämfört med 2022 års nivåer. Istället har förbrukningen ökat rejält.
Naturvårdsverkets senaste statistik visar att antalet engångsmuggar med plast steg från drygt en miljard till nästan 1,3 miljarder på bara ett år. Sverige kommer inte i närheten av att nå målet.
Konsekvenserna märks i städerna där engångsmuggar hör till det vanligaste skräpet. I de 16 tätorter som Håll Sverige Rent mätte låg i genomsnitt 335 muggar slängda i varje stadskärna under en enda dag.
“Vi har vant oss vid att kunna ta med en kaffe överallt, men det är inte hållbart att varje kopp kommer med en ny mugg som bara används i några minuter innan den slängs”, säger Johanna Ragnartz.
MISSA INTE: Svenskt bolag gömmer kraftverk under jord – testas i Ukraina
Svenskarna vill ha förändring
Trots den dåliga efterlevnaden gillar de flesta lagen om engångsmuggar.
Sex av tio är positiva, och många efterfrågar ett gemensamt retursystem där muggar och matlådor kan lämnas tillbaka oavsett var man handlat.
Från 2030 skärps reglerna ytterligare när det blir förbjudet att servera mat och dryck på plats i engångsplast inom hela EU.
Läs mer om ekonomi:
Miljardsatsning på äldreomsorgen – så mycket får din kommun
Dåliga draget från Northvolt – otestade kinesiska maskiner
Kontanter fortsätter falla – vissa står emot trenden

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.








