Över 2 000 norska bilister blev av med körkortet för fortkörning i somras. Det är omkring 20 procent fler än året innan. Polisen tror att elbilarnas snabba acceleration kan vara en del av förklaringen – men betonar att det än så länge bara är en hypotes.


Monzón
Den norska utryckningspolisen har registrerat en tydlig ökning av körkortsingripanden under sommaren. Samtidigt ligger antalet utfärdade fortkörningsböter ungefär på samma nivå som tidigare.
Det kan tyda på att fler av de förare som stoppas har kört så mycket för fort att körkortet ryker. En möjlig förklaring är den växande andelen elbilar på de norska vägarna.
”Elbilarna har stora motorer och kommer snabbt upp i fart. De glider också sömlöst fram när man saknar ljudet från koppling, växlar och motor”, säger Eivind Hellesund vid Utryckningspolisen på Vestlandet, till NRK.
Polisen har dock inte samlat in statistik över vilken typ av drivlina de bilar som stoppats har. Därför går det inte att slå fast att elbilar ligger bakom ökningen.
Amerikansk studie pekar åt samma håll
Det finns samtidigt forskning som ger viss bakgrund åt polisens resonemang, skriver Dagens PS.
I en amerikansk studie från 2025 följdes 24 förare under en månad. Hälften körde Tesla Model 3 och resten bensindrivna Cadillac CT6. Totalt analyserades 2 441 körningar och mer än 61 000 kilometer.
Elbilsförarna gjorde fler kraftiga accelerationer och inbromsningar. I tätbebyggda områden hade de också svårare att hålla hastighetsgränserna. I genomsnitt körde elbilsförarna 8,7 km/h över hastighetsgränsen, jämfört med 5,5 km/h för bensinbilarna.
Studien var liten och forskarna framhåller därför att resultaten behöver tolkas försiktigt.

Även Sverige ser fler återkallade körkort
Också i Sverige har antalet körkort som återkallas efter allvarliga trafiköverträdelser ökat.
Under första halvåret 2026 återkallade Transportstyrelsen 11 233 körkort enligt återkallelsepunkt 4. Fortkörning är den vanligaste orsaken inom den kategorin. Det är 3,7 procent fler än motsvarande period 2025.
På helårsbasis ökade antalet från 19 281 återkallelser 2024 till 21 114 under 2025.
Transportstyrelsen kopplar dock inte utvecklingen till elbilar. Myndighetens statistik visar inte vilken typ av bil som användes när trafiköverträdelserna begicks.
Läs mer på News 55:
Tacken efter 45 år på jobbet: 480 kronor lägre pension än garantipensionen
Nytt besked om sötningsmedlet – inte så farligt som många tror
Stora fällan för din bostadsaffär: ”300 kronor per kvadratmeter”
Studie: Vanliga sömnproblemen kopplas till 26 procent högre risk för stroke

Monzón
Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Monzón
Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.




