Ett nytt avtal skulle höja OB för privatanställda sjuksköterskor. Från årsskiftet blir det i stället lägre för många, mest för dem med lägst lön, enligt Arbetsvärlden.


Kummel
OB är tillägget man får för att jobba kvällar, nätter och helger. För många i vården är det en stor del av lönen. Nu har ett avtal som presenterades som ett lyft visat sig innebära motsatsen för många privatanställda sjuksköterskor, skriver Arbetsvärlden.
Bakgrunden är ett avtal mellan Vårdförbundet och Almega Vårdföretagarna som gäller närmare 7 000 privatanställda inom sjukvård, äldreomsorg och ambulans.
Fasta belopp ersätts av en ersättning som räknas fram utifrån den fasta månadslönen. Förändringen träder i kraft den 1 januari 2027, enligt Vårdföretagarna.
”Att byta ersättningsmodell för OB från krontal till andel av lön har länge varit ett krav från Vårdförbundet”, säger Per Östlund, förhandlingschef på Vårdföretagarna.
MISSA INTE: Joakim Berg bryter tystnaden – första tv-intervjun på tio år
OB-modellen drabbar de med lägst lön
Problemet är att modellen slår olika. För den som tjänar under 50 000 kronor i månaden sänks OB-ersättningen från den 1 januari.
För arbete på vardagskvällar räknas ersättningen per timme ut som månadslönen delat med 400. Arbetsvärlden har pratat med en sjuksköterska som enligt egen beräkning förlorar upp till 3 500 kronor i månaden.
Inom Capio är det de flesta sjuksköterskorna som får sänkt ersättning. Linda Linné, ordförande för Vårdförbundets avdelning för alla Capio-anställda, beskriver reaktionen som ”ett ramaskri”.
”Sänkningen är förstås inte syftet och jag har stor förståelse för den besvikelse som många känner”, säger hon.
MISSA INTE: Slutkörda: Tre av fyra piloter somnar bakom ratten: “Livsfara”
Facket: ersättningen ska följa lönen
Vårdförbundet hävdar att den samlade OB-summan i kronor är densamma efter årsskiftet och bara fördelas annorlunda.
Förhandlingschefen Ida Eklöf pekar på att syftet varit en ersättning som följer löneutvecklingen över tid.
”Vi har ett uppdrag att företräda medlemmarna inte bara här och nu, utan på längre sikt och hela kollektivet”, säger hon, enligt TV4/TT.
Vårdförbundet hade också meddelat att OB-ersättningen höjs med tre procent från den 1 juli 2026, enligt Vårdförbundet. Men för många blir det en klen tröst när januari närmar sig.
Läs mer om ekonomi:
Mängden inkassokrav ökar – men bara för pensionärerna
Strängare krav får arbetslösa i jobb snabbare – med bättre löner
Spararna väljer bort räntefonder – köper brett och billigt i stället

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.




