News55
söndag
25 oktober

Glenn Hysén om livet med Parkinson: "Jag hoppas i alla fall ha 25 år kvar"

glenn hysén
Förutom att han äter tio tabletter om dagen säger Glenn Hysén att han lever sitt liv som vanligt. Foto: Adam Ihse/TT
Jan Nyman
Jan
Nyman
Uppdaterad: Publicerad:

För ungefär ett år sedan fick Glenn Hysén, 66, beskedet att han har Parkinsons sjukdom. Nu berättar fotbollslegendaren om medicineringen, hustrun Camillas oro och hur han ser på framtiden. “Jag hoppas i alla fall ha 25 år kvar”, säger han i en intervju med Expressen.

ANNONS

Det började med att Glenn Hyséns högra hand skakade. Under ungefär ett halvår hade han märkt darrningarna utan att söka hjälp. Först när en bekant på gymmet uppmärksammade symtomen tog han kontakt med sjukvården.

Utredningen visade att den tidigare landslagsstjärnan hade Parkinsons sjukdom.

MISSA INTE: Stort test av plastfolie – här är bästa och sämsta sorterna

“Jag lever som jag lever”

I en intervju med Expressen berättar han att diagnosen hittills inte har förändrat hans vardag särskilt mycket.

“Förutom medicinen är det ingen skillnad på mitt liv överhuvudtaget. Det finns de med samma åkomma som har det betydligt jävligare och jag ska inte vara nonchalant bara för att jag inte känner så mycket, men jag lever som jag lever och hoppas att det håller”.

Sjukdomen är kronisk och medicineringen har blivit en del av hans liv. Fyra gånger om dagen tar han tabletter, sammanlagt tio stycken.

ANNONS

“Camilla har varit vansinnig på mig flera gånger”

ANNONS

Det har dock hänt att han glömt att ta med medicinen när han och hustrun Camilla varit ute.

“Det har jag gjort tidigare. Camilla har varit vansinnig på mig flera gånger för att jag glömt dem när vi ska på middag eller är ute på någon resa. Det kanske är för nära inpå diagnosen. Hade jag haft det i fem år så skulle det nog komma per automatik, jag har nog inte lärt mig riktigt ännu, men det blir bättre”.

Han upplever att Camilla och hans fem vuxna barn har reagerat starkare på sjukdomsbeskedet än han själv.

Glenn Hysén går på gym fem gånger i veckan

Efter nästan ett halvt sekel i offentligheten, från fotbollsplanen till tv-rutan, är Glenn Hysén ett välbekant ansikte för många svenskar. Nu får han också förfrågningar om att träffa andra som lever med Parkinsons sjukdom. Han har redan deltagit i ett sådant möte och är positiv till att dela med sig av sina erfarenheter även om han betonar att han bara kan utgå ifrån sina egna erfarenheter.

Trots diagnosen fortsätter Glenn Hysén att leva aktivt. Han tränar på gym fem gånger i veckan, promenerar med familjens nya hund Cosmo och besöker regelbundet sin 92-åriga mamma Elvy.

Han reser också runt i landet och medverkar vid quizkvällar tillsammans med Peter ”Mussla” Karlsson.

glenn hysén
Glenn Hysén med hustrun Camilla på Idrottsgalan 2017. Foto: Jonas Ekströmer/TT
ANNONS

Samtidigt har han förändrat vissa vanor. Han har dragit ner på alkoholen och tänker mer på kosten. Flytten från centrala Göteborg till ett lugnare område i Mölndal har också gjort det lättare att hålla sig borta från spontana pubbesök.

“Det var för enkelt när vi bodde i stan. Man hamnade på puben var och varannan dag och tog ett par biror. Det var inte bra. Här får man ju anstränga sig om det ska bli något och det är inte direkt värsta trycket på golfklubben som ligger 20 minuter bort till fots”

Föredrar headseat numera

Darrningarna har ändå inneburit vissa anpassningar. När han uppträder inför publik föredrar han numera headset framför en handhållen mikrofon, eftersom ansträngningen att hålla handen stilla kan förstärka skakningarna.

Glenn Hysén är medveten om att Parkinsons sjukdom kan förvärras med tiden. Men han vill inte låta oron ta över.

“Jajaja, absolut. Men än så länge finns det inget som tyder på att det ska bli värre för mig. Och skulle det bli det får man ta det då. Man ska inte måla fan på väggen och förstora upp något i onödan. Jag kan inte gå och gräva ner mig för detta. Man måste leva vidare och jag hoppas i alla fall ha 25 år kvar”

Läs mer på News55:

Tre koppar kaffe om dagen – och helst innan klockan tolv

ANNONS

Det som naturen ger just nu – och hur du tar vara på det

Den hemliga kritikern Bong träder fram – efter 20 år

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

ANNONS
ANNONS