News55
torsdag
2 juli

De spanska VM-spelarna förbjuds att äta sallad

sallad
Rodri och de andra spanska spelarna har anledning att jubla i VM. Men sallad får de inte äta. Foto: AP och Vistastudio
Jan Nyman
Jan
Nyman
Uppdaterad: Publicerad:

Ingen sallad, ingen lök och ingen gurka inför match. Det gäller för spelarna i det spanska laget i fotbolls-VM. Anledningen är att det kan försämra kroppens snabba näringsupptag, skriver spanska tidningen El Mundo.

ANNONS

Den strikta kosthållningen kanske också är en anledning till Spaniens framgångar i VM. På torsdagkvällen är de stora favoriter mot Österrike i 16-delsfinalen och de är också en av favoriterna till att vinna hela turneringen.

Den spanska landslagsledningen försöker minimera risken för magproblem och samtidigt maximera spelarnas energiupptag inför matcherna.

MISSA INTE: Maja Berthas tipsar om vin till grillningen: “Brakfynd”

Sallad kan påverka matsmältningen

I stället för fiberrika grönsaker ska spelarna ladda med mer lättsmält mat som pasta, grillad kyckling, äggröra, rostat bröd, pannkakor och dadlar.

Anledningen är att livsmedel som sallad, gurka och lök kan påverka matsmältningen och göra det svårare för kroppen att snabbt ta upp energi – något som anses avgörande i ett mästerskap där återhämtning och prestation står i fokus.

ANNONS

Grillad kyckling och pasta redan till frukost

Inte minst uppmanar dietisten Toscana Viar, som varit ansvarig för kosten i spanska landslagets sedan 2019, spelarna att börja dagen med pasta eller grillad kyckling redan till frukost.

ANNONS

På frågan om spelarna ändå skulle vilja äta något grönt svarar Toscana Viar till El Mundo.

“Det skulle inte ens falla dem in”

Hon har dock godkänt hemlagad risgrynsgröt och kaffe för de spanska spelarna.

Läs mer på News55:

Marabou byter utseende på chokladkakan: “Mer hållbart”

3 recept – kalla rätter att äta under varma sommardagar

Enkla knep: Så slipper du läckande soppåsar

Kol eller briketter? Så väljer du rätt till grillen

ANNONS

Gurkor hela sommaren – enkla knepen som ger större skörd

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

ANNONS
ANNONS