Den prisbelönta kocken Karin Fransson är ett välkänt namn för alla som följt svensk gastronomi de senaste 40 åren. Hon har sålt sitt livsverk och är numera pensionär, men älskar fortfarande att laga mat. Idag tipsar hon News55:s läsare om en vintrig fläskgryta.
Stjärnkocken om livet som pensionär – ger tips om vintrig gryta


Mest läst i kategorin
Karin Fransson, 74, räknas som en av Sveriges mest betydelsefulla kockar genom tiderna.
Hon har gjort sig ett namn genom stor noggrannhet med kvalitet och sitt intresse för hållbarhet och gröna råvaror, vilket har gjort att hon haft stor betydelse för hur det moderna svenska köket har utvecklats. Men idag lagar hon mest mat till vänner och maken Owe Fransson.
“Idag njuter jag av mitt lite mer fria liv som bland annat innebär att få sitta och äta frukost och läsa morgontidningen i lugn och ro och sen fundera över vad jag ska laga till middag”, berättar Karin för News55.
Från Tyskland till Öland
Kocken Karin Fransson är uppvuxen i södra Tyskland och kom till Sverige på 1970-talet.
Det som började som ett besök utvecklades till ett livslångt engagemang för svensk gastronomi. På Öland fann hon både sitt hem och sin kulinariska hemvist – en plats hon kom att sätta på den gastronomiska världskartan.
Som kökschef och delägare på Hotell Borgholm byggde Karin Fransson under flera decennier upp en restaurang som blev internationellt uppmärksammad. När restaurangen tilldelades en Michelinstjärna var det ett kvitto på hennes konsekventa arbete med råvaror, teknik och smak.
Långt innan hållbarhet blev ett modeord arbetade Karin Fransson nära lokala odlare, fiskare och producenter. Filosofin har därefter inspirerat nya generationer av kockar och bidragit till att förändra synen på matlagning och råvaror.

Älskar fortfarande att laga mat
Karin berättar att hon fortfarande älskar att laga mat och att odla tomater och örter i sin trädgård.
“Nu när det är vinter, kallt och mörkt, lagar jag gärna min sydtyska surkål och fläsklägg. Det är rustik och riktig vintermat, liksom heta soppor och mustiga grytor, gärna även vegetariska varianter”, säger Karin Fransson.
“Jag tycker också det är roligt att experimentera i köket med nya smaker och rätter med alla goda rotsaker och kålsorter som nu finns i butikerna”.
Bjud på Karins vintriga fläskgryta
Karin menar att på vintern behöver man lite “varma kryddor”.
I receptet nedan har hon både kryddnejlika och kardemumma. Till rätten rekommenderar hon ett klassiskt potatismos där ungefär en tredjedel av potatisen ersätts med rotselleri.
Recept: Karins äppelciderbrässerad fläskgryta med smak av vinterkryddor
150 g tärnad bacon
1 kg grytbitar av fläsk eller vildsvin (karré eller bog)
1 stor gul lök
2 stjälkar blekselleri
2 morötter
Några blad färsk salvia eller 1 tsk torkad
1 msk krossade enbär
1 knivspets malda kryddnejlikor
Knappt 1 kryddmått malen kardemumma
4 cm hel kanel
2 lagerblad
2 syrliga äpplen t.ex. Aroma
5 dl torr äppelcider
3-4 dl köttbuljong
1-2 msk grovmalen fransk senap
2 dl créme fraiche
Olja att steka i
Salt och svartpeppar
Skala lök och morötter, skär dem tillsammans med blekselleri i mindre bitar.
Skala och kärna ur äpplena, skär dem i tunna klyftor, droppa över lite citron så de inte blir missfärgade, spara så länge.
Ta fram en stekpanna och bryn baconbitarna, flytta sedan över dem till en gryta. Tillsätt mer matfett i stekpannan och bryn köttet runt om. Tänk på att inte bryna för många köttbitar samtidigt, då kokar köttet istället. Flytta sedan över köttet till grytan. Salta och peppra och lägg ner alla kryddorna samt salvian.
Häll på äppelcider och koka upp, låt det puttra i cirka tio minuter och tillsätt sedan köttbuljongen.
Sänk värmen så att det bara sjuder, lägg på locket på glänt och sjud i cirka en och en halv timme eller tills köttet känns mört.
Stek nu äppelklyftorna i lite smör, de ska bara få lite färg, tillsätt i grytan, låt puttra i cirka fem minuter till.
Blanda ihop crème fraiche och den grova senapen, rör ner till grytan, koka upp igen och smaka av med salt och eventuellt mer kryddor och en aning honung eller äppelgelé.
Läs mer om mat och dryck på News55:
Elfving: “De som byggt vårt samhälle ska inte förvägras god mat”
Vinprofilen Karsten Thurfjell: “Vinerna som hängt med i 70 år”
Carl Butler: Pionjären som fick männen att ställa sig vid spisen
Bristen på nötkött kvarstår – dröjer flera år innan hyllorna fylls

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.









