News55
onsdag
29 juli

Skadedjur i sommarköket – så du blir av med dem

skadedjur
Skadedjur som dyker upp i köket är vanligare under sommarmånaderna. (Foto: Africa Images)
Frank Kummel
Frank
Kummel
Uppdaterad: Publicerad:

Sommarvärmen lockar in skadedjur som allt från mjölbaggar och myror till kackerlackor i svenska kök. De flesta går att hantera själv, men en av dem kräver professionell hjälp.

ANNONS

Fotogenlukten i skafferiet avslöjar dem. Mjölbaggar trivs i värme och lever i torra specerier som pasta, mjöl och fågelfrön. 

De är bara fem millimeter långa men kan tränga sig in i tättslutande förpackningar. Töm hela skåpet, kasta allt som kan vara angripet och rengör hyllorna noggrant, skriver Köket. Dammsugarpåsen ska slängas i en försluten påse direkt.

Brödbaggar avslöjar sig genom små oförklarliga hål i knäckebrödet. Det är utgångar för de färdiga skalbaggarna. Samma behandling gäller – rensa, kasta och rengör.

MISSA INTE: Ensamhet hos 150 000 äldre: Krav på nationell handlingsplan

Skadedjur som inte hör hemma i Sverige

Den tyska kackerlackan blir allt vanligare i svenska hem. Den följer med i matvaror, resväskor och importerade produkter och sprider sig via rör och avlopp. 

Kackerlackor är nattaktiva, förökar sig i rasande takt och äter precis allt. Den här tar man inte på egen hand – ring Anticimex eller motsvarande, tipsar Anticimex.

Förväxla inte den med den svenska skogskackerlackan, som ibland tar sig inomhus men inte kan föröka sig där och inte räknas som skadedjur.

ANNONS

MISSA INTE: Namn, adress och inkomst – ta bort dina personuppgifter från nätet

ANNONS

Myrdrottningen måste dö

Svartmyror älskar socker och lägger doftspår som leder hundratals nya myror till varje spilld saftstänk. Att döda dem en och en löser ingenting. 

Myrdosor med bete fungerar bättre – myrorna fraktar giftet tillbaka till boet och drottningen. Trimma buskar på bladlöss utomhus, de drar till sig myror som sedan letar sig in, skriver Folksam.

Silverfiskar är 300 miljoner år gamla och i grunden ett renhållningsdjur. Dyker de upp utanför badrum och kök kan det vara tecken på en fuktskada. Täta springor, torka ytor och ställ ut fällor.

Bananflugan tacklade vi i en tidigare artikel – en skvätt äppelcidervinäger och en droppe diskmedel i ett glas gör jobbet på ett par timmar.

Läs mer om ekonomi:

Sju dyrköpta ISK-misstag – och ett som kan kosta dig riktigt dyrt

ANNONS

Experten varnar: Två jobb kan sänka din tjänstepension

Bötesfällorna på bilsemestern – detta kan kosta tusenlappar

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS