News55
tisdag
16 juni

Kristerssons krisstöd gör inflationen svårare att tolka – för Riksbanken

Riksbanken
Erik Thedéen (till vänster) får svårare att göra sitt jobb när Ulf Kristerssons (till höger) regering bjuder på många miljarder till hushållen. Foto: Jessica Gow/TT
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: Publicerad:

De tillfälliga krisåtgärder som regeringen infört för att hjälpa hushållen pressar ner inflationen och gör det svårare att få en tydlig bild av prisutvecklingen. Samtidigt bedömer flera ekonomer att inflationen ändå kommer att förbli låg under året.

ANNONS

Inför Riksbankens räntebesked har frågan blivit extra viktig. Halverad matmoms, sänkt bränsleskatt och andra stödåtgärder påverkar inflationssiffrorna som används för att bedöma läget i ekonomin.

SEB:s räntestrateg Amanda Sundström beskriver situationen som att vattnet blivit grumligare.

”Man kan ju säga att det här gör vattnet lite grumligare. Det är lite svårare att se exakt vad underliggande inflation är”, säger Amanda Sundström enligt Privata Affärer.

Fortsatt låg inflation

Trots osäkerheten kring effekterna av stöden anser Amanda Sundström att Riksbanken har tillräckligt god överblick över läget.

”Vi vet ungefär vad det kommer att få för inverkan. Riksbanken kan ju därmed fokusera på de underliggande priskomponenterna för att få en god uppfattning”, säger Amanda Sundström enligt TT.

Även Konjunkturinstitutets generaldirektör Albin Kainelainen räknar med att inflationen förblir låg.

”Inflationen kommer att vara låg i år”, säger Albin Kainelainen enligt TT.

ANNONS
ANNONS

Räntan väntas ligga still

De flesta bedömare räknar med att Riksbanken lämnar styrräntan oförändrad på 1,75 procent. Bakgrunden är den låga inflationen, en svag arbetsmarknad och en oväntat svag ekonomisk tillväxt.

Marknaden räknar samtidigt med att det kan dröja till slutet av 2026 eller till 2027 innan nästa räntejustering kommer. En höjning under hösten är redan inprisad, medan sannolikheten för ytterligare en höjning bedöms vara något under 50 procent.

Stöden sänker inflationen

Konjunkturinstitutet uppskattar att de tillfälliga stödåtgärderna sammantaget kan sänka KPIF-inflationen med omkring en procentenhet. LO:s ekonomer har kommit fram till en ännu större effekt.

”Totalt sänks inflationen med cirka två procentenheter som en effekt av åtgärderna”, skriver LO:s chefsekonom Torbjörn Hållö i ett mejl till TT.

Men Albin Kainelainen ser fortfarande ingen återkomst för hög inflation.

”Men vi ser fortfarande ingen hög inflation nästa år. Den kommer nog ligga kring Riksbankens inflationsmål – kanske några tiondelar över”, säger Albin Kainelainen enligt TT.

ANNONS

Läs mer om ekonomi:

Skattefri ISK kan bli en oväntad fälla – så undviker du missen

Skyfall kan ge dyra skador på ditt hus – så skyddar du dig

Radikala tappet vid pension: 14 100 kronor i månaden

Pensionärerna får 8 000 mer i pension – 10 procent missnöjda

Lista: Hit flyttar svenska pensionärer – lockar överlägset flest

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS