News55
torsdag
30 juli

Statistiken: Halvårets bästa och sämsta fonder

halvårets
Felicia Schön på Avanza visar att snittet på de aktivt förvaltade fonderna ungefär landar på snittet på indexfonderna. (Foto: Avanza och Getty Images)
Frank Kummel
Frank
Kummel
Uppdaterad: Publicerad:

Halvårets fondstatistik visar hur stor skillnad nisch och geografi gör, efter att taiwanesiska fonder tornar över de svenska förlusterna.

ANNONS

Stockholmsbörsen steg 7,8 procent under första halvåret, utdelningar inräknade. Ett starkt halvår i de flesta mått. Men den som zoomade in på enskilda fonder möttes av en helt annan verklighet – åt båda hållen. 

Schroder ISF Taiwanese Equity toppade listan med 96,36 procent. I botten låg Colosseum Global Alpha med minus 31,56 procent, skriver Avanza.

Samtliga tio bästa aktivt förvaltade fonder hade exponering mot Asien eller teknik. Taiwan, Sydkorea och Kina drog ifrån resten av världen i en takt som få hade förutspått vid årsskiftet.

MISSA INTE: Nu höjs pensionen – med mindre än 75 kronor

Indexfonder – stabilt men inte i närheten

Bland indexfonderna toppade SEB Emerging Markets Indexnära med 34,96 procent. Starkt, men inte ens hälften av vad den bästa aktiva fonden levererade. 

Å andra sidan hamnade ingen indexfond bland de sämsta – bara ett fåtal låg ens på minus. PLUS Fastigheter Sverige Index backade mest med 9,70 procent.

Sparekonomen Felicia Schön på Avanza sammanfattar lärdomen: de aktivt förvaltade fonderna ligger både i topp och i botten. Indexfonderna hamnar i mitten. 

ANNONS

Det gör dem till en tryggare grund, men den som vill spetsa portföljen kan komplettera med en eller två nischade fonder.

Att asienfonderna dominerat halvåret har News55 skrivit om tidigare.

MISSA INTE: Massturismen på Mallorca – kravaller vid katedralen

ANNONS

Småbolagen – halvårets stora förlorare

Den efterlängtade vändningen för svenska småbolag lät vänta på sig. TIN Ny Teknik föll 20,73 procent, TIN Småbolag 13,59 procent och Case All Star Småbolag 12,96 procent. 

Osäkerheten kring Hormuz, valet och ränteutvecklingen har tyngt de mindre bolagen, som är känsligare för svängningar i konjunkturen.

Ädelmetaller, förra årets raket, gick samma öde till mötes. Jupiter Gold & Silver föll nästan 13 procent – en påminnelse om att fjolårets vinnare sällan är årets.

Den som utvärderar sina fonder bör komma ihåg att mätperioden bara är sex månader. De flesta fonderna på listan har en rekommenderad sparhorisont på minst fem år.

ANNONS

Läs mer om ekonomi:

Bostadstillägget: 290 000 pensionärer och ett krympande stöd

AI-frossan på börsen – kinesiska chipmaskiner och cirkelflöden

Allmänna pensionen krymper varje år – så kan du bromsa det

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS