Ont och stelhet kan göra det lockande att vila den drabbade leden. Men vid artros kan det vara precis fel väg att gå. Överläkaren Maziar Mohaddes pekar ut stillasittande och brist på träning som ett av de största misstagen, skriver Aftonbladet.


Nyman
Artros är Sveriges vanligaste ledsjukdom och blir betydligt vanligare med stigande ålder. Omkring var tredje person över 65 år har artros, enligt Socialstyrelsen.
Besvären kan variera kraftigt. Sjukdomen går ofta i skov, vilket innebär att perioder med mer smärta kan följas av perioder då besvären är betydligt mindre.
MISSA INTE: Benskörhet utvecklas i det tysta – tecknet du bör känna till
“Stillasittande är nog det värsta”
Men när det gör ont är det viktigt att inte bli alltför stillasittande, enligt Maziar Mohaddes, överläkare inom ortopedi och forskningsansvarig vid Hässleholms sjukhus.
“Stillasittande är nog det värsta, och att man inte utövar någon form av träning”, säger han till Aftonbladet.
Viktigt med träning även vid artros i höften
Framför allt vid knäartros kan starkare muskler avlasta och hjälpa den drabbade leden. Men träning är viktig även vid höftartros, enligt Mohaddes.
Hans råd till den som börjar få besvär är att söka hjälp hos en fysioterapeut för att få individuellt anpassad och strukturerad träning.
Vid knäartros kan smärtan till en början öka
Det ligger också i linje med Socialstyrelsens rekommendationer. Grundbehandlingen vid artros är fysisk träning tillsammans med patientutbildning, och handledd träning hos fysioterapeut rekommenderas.
Att träningen tillfälligt gör lite ont behöver inte heller betyda att den skadar leden. Vid knäartros kan smärtan till en början öka när man börjar träna, men efter några månader brukar den minska.
Övervikt kan samtidigt öka belastningen och förvärra besvären. För den som har övervikt kan viktnedgång därför vara en del av behandlingen.
Mohaddes varnar också för att söka sig till operation för tidigt.
Kirurgi innebär risker och en tidig protesoperation kan öka sannolikheten för att ytterligare en operation behövs senare i livet.
Artros kan slå väldigt olika
I stället bör strukturerad träning prövas först. Socialstyrelsens behandlingsmodell går också stegvis: träning och patientutbildning kommer först, därefter kan bland annat läkemedel läggas till och först när annan behandling inte ger tillräcklig effekt kan proteskirurgi bli aktuell.
Samtidigt kan artros slå väldigt olika. Stora förändringar på röntgen behöver inte betyda svåra besvär – och mindre förändringar kan ändå innebära stora problem i vardagen.
När träning och smärtlindring inte längre hjälper, eller när smärtan påverkar exempelvis sömn och vardagsliv kraftigt, kan det vara dags att gå vidare med en medicinsk bedömning.
Läs mer på News55:
Förmaksflimmer blir vanligare med åldern – så känns det
Enkla kvällsvanan som kan minska nattkissandet
Studie: Så skiljer sig morgonmänniskor från nattugglor
Blodtrycksmedicinen som flest fortsätter ta – ny studie
3 370 färre dör i stroke varje år – dödligheten halverad

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.




