För Tilde de Paula Eby handlar träning mindre om prestation och mer om att må bra. TV4-profilen tränar helst tidigt på morgonen – och har valt bort både yoga och dans efter några överraskande insikter.


Monzón
Tilde de Paula Eby har gjort träningen till en fast del av vardagen. Flera morgnar i veckan börjar hon på gymmet med styrketräning och kondition.
“När jag tränar det första jag gör på morgonen är det som att hela jag kalibreras. Skörheten och oron och det här ofokuset man känner när man vaknat, allt det där försvinner när jag gjort mitt pass. Blir glad för att jag får endorfinerna, och blir också mer fokuserad och närvarande”, säger hon till Svenska Dagbladet.
Tränar för att hålla
Styrketräningen har också ett praktiskt syfte. Hon vill bygga en kropp som håller och minska risken för skador.
“En del av träningen handlar för mig om att hålla och inte gå sönder. Det är en mardröm för mig att tänka att jag skulle vara så skadad att jag inte kan träna.”
Om tiden är knapp blir det intervaller på löpbandet. Under helgen kan ett cirkelpass stå på schemat, eller ingenting alls, beroende på dagsformen. Söndagarna ägnas gärna åt en längre promenad.
Rutinen gör jobbet
Någon avancerad motivationsteknik behövs inte. För Tilde de Paula Eby är det vanan som får träningen att bli av.
“Tror att rutin är nyckeln. Om du har bestämt att du ska vara på gymmet varje dag klockan nio blir det inte en kamp mellan vilja och nytta varje gång, utan en del av rutinen.”
Hon säger att träningen framför allt har blivit viktig för den mentala hälsan. En bok av psykiatern Anders Hansen fick henne dessutom att förstå sambandet mellan fysisk aktivitet och hur hjärnan mår.
“Alla har sin motivation, själv är jag inte så intresserad av att springa fortare eller lyfta mer utan tränar för att jag mår så mycket bättre mentalt av det.”
“Måste svettas”
Ridningen har Tilde de Paula återupptagit. I Stockholm rider hon i Bromma och minns särskilt en ridresa i Marocko.
Yoga och dansträning har hon däremot lämnat bakom sig.
“Tycker att yoga är svårt, det är som att jag måste svettas och flåsa för att jag ska känna att jag har tränat”, berättar hon för SvD.

Har lagt dansen på hyllan
Dansen blev en annan sorts erfarenhet.
“Man tror att man ser ut som Beyoncé, och så kommer man till en dansklass och inser att det gjorde man inte alls. Då är det inte så kul.”
Efter träningen blir det gärna proteinrik mat. Hon brukar ta en proteinshake och äter exempelvis räksallad eller kycklingsallad med ägg.
När hon verkligen tar ledigt från träningen är planen betydligt enklare: sängen eller soffan och brittiska kriminalserier.
Läs mer på News 55:
Tacken efter 45 år på jobbet: 480 kronor lägre pension än garantipensionen
Nytt besked om sötningsmedlet – inte så farligt som många tror
Stora fällan för din bostadsaffär: ”300 kronor per kvadratmeter”
Studie: Vanliga sömnproblemen kopplas till 26 procent högre risk för stroke

Monzón
Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Monzón
Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.




