News55
söndag
12 april

Mästerkockens enkla knep: Få laxen perfekt 

laxen
De flesta butiker har flera olika sorters lax, och smakmässigt är det stor skillnad mellan billigast och dyrast. (Foto: Pixabay och Lina Eidenberg Adamo)
Frank Kummel
Frank
Kummel
Uppdaterad: 12 apr. 2026Publicerad: 12 apr. 2026

Laxen är en klassiker på svenska högtider och matbord, men med rätt teknik och några grundläggande tips blir den saftigare och godare än någonsin.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Svenskar äter i snitt 2,3 kilo lax per person och år, enligt en ny rapport från Marine Stewardship Council.

Gravad, rökt eller ugnsbakad är den en given favorit, men hur får man den riktigt bra i stället för bara helt okej?

Linnea Jarnrot, som vann Sveriges mästerkock 2025 och i dag jobbar på Niklas Ekstedts restaurang Hillenberg, har svaret. Och det är enklare än många tror, skriver Godare.

MISSA INTE: SJ går fria trots skräckresorna utan toalett på nattåget

Grava laxen själv – skippa vätska

Linnea Jarnrot tycker att fler borde våga grava sin lax hemma. Hemligheten är att inte krångla till det.

“Jag kör 50 procent salt och 50 procent socker. Inget mer. Många använder vätska, men då blir det mer som en rimlag”, säger hon till Godare.

Under gravningen bildas vätska som ska hällas av, och laxen bör vändas så att den gravas jämnt. Låt skinnet sitta kvar, det gör den enklare att skära snyggt efteråt.

ANNONS

Kallrökt lax lämnar hon däremot åt proffsen. De flesta har inte möjlighet att röka hemma, och det är svårare att få till.

ANNONS

Låg värme i ugnen

Den som vill imponera med ugnsbakad lax bör motstå frestelsen att köra på hög värme. Linnea Jarnrot rekommenderar 100 till 120 grader och en innertemperatur på cirka 45 grader. 

En hel sida tar runt 40 minuter, men det är värt väntan. Resultatet blir en jämnare och saftigare fisk.

“Jag bakar hellre laxen på låg temperatur. Då blir den jämnare tillagad och mycket saftigare”, säger hon.

MISSA INTE: Regeringen sänker priset på både färja och flyg till Gotland

Välj kvalitet på laxen i butiken

Det mesta som säljs i butik i dag är odlad lax, ofta från Norge. Linnea Jarnrot har en enkel tumregel: satsa hellre på kvalitet än på det billigaste alternativet.

ANNONS

“Billigare lax kan få en lite konstig smak beroende på vad den har fått för foder. Det är värt att lägga lite extra”, säger hon.

Till tillbehör håller hon det enkelt. Sparris funkar fint, och ett glas bubbel bryter av det feta på ett bra sätt. Överraskande nog gillar hon också bearnaisesås till laxen.

Lax är dessutom en hälsosam råvara, inte minst för den som passerat 65. Fet fisk är rik på omega-3-fettsyror som är viktiga för hjärnans funktion, och Livsmedelsverket rekommenderar fisk två till tre gånger i veckan, varav en gång fet fisk, skriver Livsmedelsverket.

Läs mer om ekonomi:

Svensk pension rankas allt sämre: “Värre än Chile”

Svenska kraftnät hotas av EU: “Använd pengarna”

Var femte 75-plussare är miljonär – så ligger din åldersgrupp till

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS