News55
lördag
18 juli

Tio minuter och fem ingredienser – sommarens enklaste dessert 

dessert
Den brittiska varianten av en marrängswiss; En "Eton Mess". (Foto: Getty Images)
Frank Kummel
Frank
Kummel
Uppdaterad: Publicerad:

Marängsviss med jordgubbar och lemon curd tar knappt tio minuter att laga och kräver exakt fem ingredienser, och blir en svårslagen dessert på en varm sommarkväll.

ANNONS

Receptet har cirkulerat i svenska kök sedan 1800-talet, då det hette meringue suisse och serverades på enklare kaféer i Paris. 

Den brittiska varianten kallas Eton Mess och har anor från samma epok. I Sverige försvann marängsvissen till stor del in i barnkalasen under 2000-talet, men nu dyker den upp i en mer raffinerad version med lemon curd och solvarma jordgubbar, skriver Köket.

Grundprincipen är densamma som alltid: skivade jordgubbar, krossade maränger och vispad grädde. Skillnaden sitter i lemon curden, som rörs ner i grädden och ger en syrlig motpol till marängens sötma. 

Hemlagad lemon curd fungerar bäst eftersom den är mjukare, men köpt går utmärkt om den rörs om ordentligt innan den blandas i.

MISSA INTE: Riksbanken, Säpo och IVA varnar: AI-hot mot banksystemet

Knepen som gör skillnad för din dessert

Jordgubbarna bör vara rumstempererade. Kalla bär direkt ur kylen tappar hälften av sin smak. Ta fram dem minst en timme före servering. 

Grädden däremot ska vara iskall när den vispas – annars blir den kornig. Vispa den bara till fluffig, inte hård. Den ska kännas som ett moln, inte som smör.

ANNONS

Marängen smulas över i sista sekund. Blandas den in för tidigt drar den åt sig fukt och tappar sin krispighet, skriver ICA.

MISSA INTE: Liberalerna utan plan B – “Vi har alltid klarat oss”

ANNONS

Varianter som bryter mönstret

Den som vill experimentera kan byta ut lemon curd mot passionsfrukt eller tillsätta hackad mörk choklad och en nypa flingsalt. 

En annan variant är att lägga en kula vaniljglass i botten av glaset och varva med jordgubbar, maräng och grädde i lager – mer barnkalas i tonen, men ingen klagar.

Den historiskt lagda kan prova att baka egna maränger kvällen innan. Sätt ugnen på 250 grader, vispa äggvitor med socker, lägg smeten i en form och stäng av ugnen. 

Låt stå utan att öppna luckan till morgonen. Resultatet blir segt inuti och sprött utanpå, skriver Land.

Läs mer om ekonomi:

ANNONS

Fler vill ha hållbar pension – även om det kostar

Premiepensionen slår rekord – kapitalet passerar 3 300 miljarder

Sommarens flygbränsle säkrat – men vinterns är i luften

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS