För den som har svårt att tugga och svälja kan det vara svårt att njuta av maten utan att oroa sig för att sätta i halsen. Läs hur du gör måltiderna tryggare och testa att laga en god och näringsrik purjolökssoppa.


Ekberg
Mest läst i kategorin
När vi blir äldre förändras kroppens funktioner, vilket påverkar både hur vi äter och hur vi sväljer.
Tandhälsan kan försämras och muntorrhet blir vanligare, något som gör det svårare att tugga och bearbeta maten i munnen.
Samtidigt blir musklerna i tunga, käkar och svalg svagare och mindre rörliga, vilket gör att både tuggning och sväljning tar längre tid. Dessutom minskar kroppens lungkapacitet med åldern, vilket kan göra det svårare att hosta tillräckligt kraftigt om man skulle sätta i halsen.
MISSA INTE: En av tio svenskar lägger sin skatteåterbäring på mat
Så undviker du att sätta i halsen
För att minska risken att sätta i halsen är det, enligt Dietisterna Region Halland, viktigt att äta i lugn och ro och sitta upprätt under hela måltiden. Ta små tuggor, undvik att prata med mat i munnen och fokusera på att svälja ordentligt innan du tar nästa tugga.
Ett bra knep är att svälja en extra gång, även när det känns som att maten redan är borta. Att varva maten med dryck kan också underlätta sväljningen.
Mat som är lätt att tugga
Mjuk mat, som potatismos, färsrätter eller korv, är oftast lättare att tugga och svälja.
Använd stavmixer, matberedare, potatispress eller mosa med gaffel för att göra maten mjukare. Mycket sås underlättar också, och ibland fungerar drycker med lite tjockare konsistens bättre.
Recept: Purjolökssoppa med grönkål

Soppa är bra mat för den som har svårt att tugga och svälja. Foto: Johan Nilsson/TT
Ingredienser
- 500 g grönkål
- 1 bit purjolök
- 1 vitlöksklyfta
- 4 msk olja
- 4 msk vetemjöl
- 1 l mjölk eller vatten
- Salt
- Vit- och svartpeppar
- 2 grönsaksbuljongtärningar
- 2 dl crème fraiche
Gör såhär
1. Fräs grönkål, vitlök och purjolök i olja. Tillsätt vetemjöl. Späd med mjölk eller vatten.
2. Lägg ner buljongtärningarna. Krydda. Koka i 10 minuter.
3. Avsluta med att röra ner crème fraiche. Smaka av.
Receptet kommer från Martha.
Läs mer på News55:
En av tio svenskar lägger sin skatteåterbäring på mat
Fisk utan krångel – mästerkockens tips: “Använd halvfabrikat”

Ekberg
Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Ekberg
Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.









