News55
torsdag
27 augusti

Här är bubblorna du kanske inte har provat – vinexpertens 5 favoriter

vin
Bubbel från hela världen – här är vinexpertens fem favoriter. Foto: Getty images
Staffan Ekberg
Staffan
Ekberg
Uppdaterad: Publicerad:

Champagne i all ära – det finns en hel värld av mousserande vin att upptäcka. News55:s vinexpert Maja Berthas har valt ut fem spännande bubblor från bland annat Australien, England, Tyskland och Sydafrika. Ett av fynden kostar bara 109 kronor.

ANNONS

Man kan ju nästan alltid tänka sig ett glas bubbel!

Givetvis finns det många klassiker därute men det kan ju vara kul att kika på lite mer udda varianter också. Vad sägs om Sydafrika, Tyskland, Australien eller England?

Missa inte: Då sänks din pension – med 40 procent

Men vi slänger väl in en fransos också – en rosé från Loire kanske passar?

Pirie, Australien, Nr.754401, 249:-

När det här vinet lanserades blev jag så glad! Man gör så mycket bra mousserande vin på Tasmanien och när dom släpps på hyllorna så handlar jag alltid.

Just denna är väldigt kul tycker jag då den kombinerar en intensiv fruktighet med en skön dos mineral och en närmast yoghurtartad krämighet. Den har lång lagring på sin jästfällning vilket också bidrar till en fin brödighet och fyllighet.

ANNONS

Massor av gula äpplen, tropiska frukter, rökig mineral, honung och den jästiga smaken av nybakad croissant. Perfekt till skaldjur eller vit fisk med gräddig sås.

Exton Park RB32, England, Nr. 9318801, 399:-

Det bubblar formligen i södra England!

Jag har provat rätt mycket vin från den här delen av världen på senaste tiden och blir alltid lika imponerad. Stilen är helt unik med knivskarp syra och en sval känsla som inte finner motstycke. Just Exton Park är en av favoriterna och här är man specialiserade på att göra årgångslösa viner med druvor från den egna gården. Då man faktiskt har ett stort lager av reservvin (vilket ännu inte är så vanligt i England) så är det just blenden som står i fokus.

Här har man blandat inte mindre än 32 olika viner för att få det perfekta resultatet och vinet har egentligen ingen basårgång. Smaken är energisk, stram med toner av solmogna citrusfrukter, flytande honung, krispiga äpplen, massor av kalk och en närmast salt eftersmak. Helt ljuvligt!

Scheuermann Vin de Soda, Tyskland, Nr. 5590401, 169:-

ANNONS

Många beskriver det här vinet som en vuxenläsk och jag förstår precis vad man menar med det. Vinet är en Pet-Nat vilket betyder att det inte helt färdigjästa vinet tappas på flaska för att jäsa klart i buteljen.

I detta fall är det heller inte filtrerat vilket också ger en lätt grumlig karaktär. Smaken är örtig, lite blommig och bjuder på toner av fläder, päron och melon.

Jag tycker att det här vinet funkar perfekt som konversationsvin då man ska skvallra med grannen, umgås med syrran eller gnälla över jobbet på en AW. Gärna med lite chark, oliver och spanska mandlar vid sidan.

Pongracz, Sydfrika Nr. 762801, 139:-

Brakfynd från Sydafrika där man verkligen får mycket vin för pengen. Druvorna i blenden är pinot noir och chardonnay och sedan har vinet fått vila i nästan två år på sin jästfällning.

Detta ger den där brödiga, lite jästiga känslan som påminner om rostat bröd eller nougat. Just här backas också vinet upp av en intensiv fruktighet med inslag av gula äpplen, honung, bitter apelsin och en gnutta rostade kaffebönor. Jättegott till vispad brie med salta pistagnötter och fikon.

ANNONS

Prince Alexandre Rosé Brut Organic, Frankrike, Nr. 206301, 109:-

Såklart är det många som tänker på champagne när det ska bubblas från Frankrike.

Men det finns ju mängder av mousserande viner utanför det världskända området – inte minst när vi pratar Crémant. I detta fall har vi en galet prisvärd variant i rosa stil som görs på Loires stolthet Cabernet Franc.

Vinet är personligt, bärigt, piggt och fullt av röda läckra bär. Här hittar vi hallon, vinbär, stenfrukter, lite spröda kex och en gnutta blodgrape. Torrt, friskt och lättdrucket. Servera som aperitif eller till små kanapéer med varmrökt lax och äpple.

Läs mer om mat och dryck på News55:

Stjärnkockarnas hemliga laster – maten de älskar när ingen ser

Tomaterna svämmar över – så tar du vara på årets skörd

Systembolagets trotjänare – fem viner som stått pall genom åren

ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Staffan Ekberg
Staffan
Ekberg

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Staffan Ekberg
Staffan
Ekberg

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

ANNONS
ANNONS