News55
lördag
28 mars

Konditorns tips: Så får du smöret mjukt på bara några sekunder

Till vänster: Smör. Till höger: Linnea Orvegård.
Konditorn Linnea Orvegårds visar hur du snabbt får smöret rumstempererat. Foto: Getty Images och Linnea Orvegårds instagram.
Mira Ekberg
Mira
Ekberg
Uppdaterad: 28 mars 2026Publicerad: 28 mars 2026

Trött på hårt smör som inte går att baka med? Konditorn och influencern Linnea Orvegård tipsar om hur du snabbt får perfekt mjukt smör utan att smälta det.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Många recept fungerar bäst med rumstempererat smör, men att vänta på att smöret ska mjukna kan vara både tidskrävande och frustrerande.

“Står det rumstempererat smör i receptet, då ska man ha det”, säger konditorn och influencern Linnea Orvegård till Allt om Mat.

Mikron gör smöret för mjukt

Många använder mikrovågsugnen för att snabbt mjuka upp smöret. Risken är då att det blir alldeles för mjukt och nästan flytande. Då kan man behöva tillsätta mer ingredienser för att degen ska gå ihop.

“Om smöret blir för mjukt blir det mer som en vätska i degen, då blir det som att man lägger i mer mjölk. Vilket gör att du kommer behöva mer mjöl, du kommer behöva använda mer ingredienser för att få den att gå ihop”, säger Linnea Orvegård.

ANNONS

Hyvla smöret

Osthyveln har fler användningsområden än att hyvla ost. Foto: Getty Images.

Hon använder sig av en osthyvel för att få smöret som hon vill ha det.

ANNONS

“Jag brukar alltid köra med osthyvel och så tar jag smörblocket och sen hyvlar jag bara. För då blir det de här tunna skivorna och sen lägger jag det på en tallrik ovanpå vågen, för då vet jag hur mycket smör jag måste hyvla”, säger hon.

Då tar det bara två minuter för att få smöret rumstempererat.

Andra alternativ

Om man inte har en osthyvel fungerar det lika bra att använda ett rivjärn eller en zestrivare för att dela smöret i mindre bitar.

Linnea Orvegård säger att det också funkar lika bra att tärna smöret med en kniv.

Läs mer på News55:

Sluta pressa vitlöken – kockens fyra knep ger bättre smak

Gårdsförsäljning av svenska viner: Så gick premiäråret

ANNONS

Fisk utan krångel – mästerkockens tips: “Använd halvfabrikat”

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Mira Ekberg
Mira
Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Mira Ekberg
Mira
Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

ANNONS
ANNONS