News55
torsdag
30 april

Mat på golvet: funkar 5-sekundersregeln – egentligen? 

mat på golvet, femsekundersregeln
Följer du den berömda femsekundersregeln? Foto: Getty Images
Mira Ekberg
Mira
Ekberg
Uppdaterad: 30 apr. 2026Publicerad: 30 apr. 2026

Många känner kanske till den så kallade “fem-sekundersregeln”. Tappar man mat på golvet så kan man äta den inom fem sekunder. Men hur många följer egentligen den här oskrivna regeln – och finns det någon vetenskap bakom den?

ANNONS

Mest läst i kategorin

En ny undersökning visar hur vanligt det är att vi faktiskt äter mat som varit på marken. Undersökningen, som beställts av golvtillverkaren Pergo, visar att 83 procent av de tillfrågade i Norden skulle plocka upp och äta mat som tappats på golvet.

Studien omfattade över 4 000 personer i Sverige, Norge, Danmark och Finland och visar att vi ofta agerar mer på känsla än på regler. Det rapporterar Godare.

Femsekundersregeln – mer myt än fakta

Den så kallade fem-sekundersregeln lever kvar hos många, men enligt forskare finns det inget vetenskapligt stöd för att tid i sig avgör om maten är säker att äta.

Studier från bland annat Rutgers University och Aston University  visar att det istället är andra faktorer som spelar större roll – som vilken typ av mat det gäller och hur rent golvet är.

ANNONS

Det här avgör om maten är “säker”

Skalet kan skydda frukten från bakterier om den tappas på marken,
men den bör alltid sköljas noggrant innan den äts. Foto: Anders Wiklund/TT

Forskningen pekar på flera viktiga faktorer, enligt Illustrerad Vetenskap.

ANNONS
  • Vätskeinnehåll: Fuktig mat tar upp bakterier snabbare än torr mat
  • Typ av livsmedel: Ost, kött och smör är mer känsliga än till exempel kex
  • Underlag: Ett rent golv innebär lägre risk än smutsiga ytor
  • Yta: Släta golv överför fler bakterier än textila ytor som mattor

Kort sagt handlar det mindre om hur länge maten ligger på golvet och mer om vad du tappar och vart det hamnar.

Så mycket äter vi ändå

Att det handlar om vad vi tappar verkar många nordbor ha förstått. I undersökningen svarar hela 44 procent att det framför allt är typen av mat som avgör om de väljer att äta den eller inte.

Det här kan vi tänka oss att äta från golvet.

  • Godis – 42 %
  • Vindruvor – 36 %
  • Nötter – 35 %
  • Choklad – 29 %
  • Smörgås – 21 %
  • Parmesan – 5 %
  • Falukorv – 4 %
  • Ägg – 3 %
  • Sushi – 2 %

Bara 16 procent anser att maten måste plockas upp inom bara fem sekunder. 15 procent tycker att det går bra att vänta upp till 30 sekunder, och var tionde kan tänka sig att låta maten ligga kvar i en minut eller ännu längre.

Endast 11 procent säger att de helt avstår från att äta något som hamnat på golvet.

ANNONS

Läs mer på News55:

Äldreomsorgens kockar får nytt uppdrag: Lär sig laga smörbult

Fuskhonung säljs i svenska butiker – så väljer du äkta

Prisade pannbiffen från 50-talet – hur smakar den i dag?





Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Mira Ekberg
Mira
Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Mira Ekberg
Mira
Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

ANNONS
ANNONS