News55
söndag
21 juni

Semester och sämre sömn? Så gör du för att sova bättre

semester
Många har svårt att sova på semestern. Inte minst första natten. Foto: Getty Images
Jan Nyman
Jan
Nyman
Uppdaterad: Publicerad:

Sommaren innebär semester, sena kvällar och nya miljöer – men också sömnproblem för många. Förändrade rutiner, resor och alkohol kan göra det svårare att få en god natts sömn. Det menar sömnforskaren Christian Benedict vid Uppsala universitet, i TV4 Nyhetsmorgon.

ANNONS

Ett vanligt problem under semestern är att sova borta, på hotell eller hemma hos vänner. Och det är inte ovanligt att den första natten blir orolig.

“Framför allt den första natten är en stor utmaning eftersom din hjärna känner av att det inte är den miljö vi brukar sova i. Så man har den här första natten-effekten”, säger Christian Benedict till TV4 Nyhetsmorgon.

MISSA INTE: SVT betalar 100 miljoner kronor för 85 personer som slutar

Tips: Ta med egen kudde

Fenomenet handlar om att hjärnan är mer vaksam i en ny miljö och därför inte slappnar av på samma sätt som hemma.

För att öka chanserna till bättre sömn tipsar han om att försöka ta med något hemifrån, exempelvis en egen kudde. Det kan hjälpa hjärnan att känna igen sig och komma till ro snabbare.

ANNONS

God nattsömn viktigt

Minst lika viktigt är att hålla fast vid sina vanliga vanor, även under semestern.

ANNONS

“En rutin, till exempel, är en viktig aspekt för att främja förutsättningarna att ha en god nattsömn”, säger Benedict.

Ljudböcker kan hjälpa på semester

En annan klassisk semesterfälla är alkohol. Många upplever att det blir lättare att somna efter ett glas vin eller några drinkar, men kvaliteten på sömnen blir ofta sämre.

Samtidigt finns det knep som faktiskt kan hjälpa. Ett sådant är ljudböcker. Enligt forskning kan det skapa trygghet och hjälpa hjärnan att släppa vardagsstress.

Många väljer dessutom att lyssna på samma berättelse om och om igen.

“Sömn ska inte vara en prestationsgrej”

Tekniken spelar också en allt större roll för hur vi ser på sömn. I dag använder många appar och smartklockor för att mäta hur bra de sover. Men det kan få motsatt effekt.

“Sömn ska inte vara en prestationsgrej. Det är inte bra när man upplever att man blir alldeles för fokuserad på detta”, säger Benedict.

ANNONS

Teknik kan hjälpa

Samtidigt kan tekniken vara till hjälp i vissa fall.

“Det finns många som har problem med andningen under sömnen. Då kan man använda sömnspårning för att få ett hum om det är det man behöver utreda”, säger Benedict.

För den som vill sova bättre i sommar är rådet enkelt: håll fast vid rutinerna, ta det lugnt med alkoholen – och stressa inte över sömnen.

Läs mer på News55:

Prästen Hans, 80, förlorade sitt medborgarskap – utan att veta det

Danielsson, Dalle och Olin deltagare i ”Stjärnorna på slottet”

SVT betalar 100 miljoner kronor för 85 personer som slutar

ANNONS

Nu får Postnord ännu längretid på sig att dela ut brev

New York Times hyllar svensk midsommar: “Landets viktigaste fest”

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

ANNONS
ANNONS