Älskar du kåldolmar men inte allt jobb som kommer med dem? Då är “öppna kåldolmar” den perfekta lösningen – samma klassiska smak, men klart på under 30 minuter.
Kåldolmar utan krångel – samma smak på halva tiden


Ekberg
Kåldolmar är en älskad klassiker i det svenska köket som har funnits på middagsborden i generationer. Enligt Arla kom rätten till Sverige under stormaktstiden, när svenska soldater tog med sig inspiration hem från Turkiet.
Då gjordes dolmar med vinblad i stället för kålblad, fyllda med kött och ris. Ordet dolma betyder också just ”fylld” på turkiska.
En rätt som kräver tid
Den klassiska husmanskosten kräver både tid och tålamod. Det ska kokas, stekas, rullas och ugnsbakas – något som ibland kan kännas lite väl omständligt. Men smaken går faktiskt att återskapa i en betydligt enklare variant.
Här är därför en modern tolkning som som kan kallas ”öppna kåldolmar” eller ”lata kåldolmar”. Samma klassiska smaker av kål, färs och dill – men färdigt på under 30 minuter.
Lata kåldolmar med crème fraiche
Ingredienser – 4 portioner
- 750 g vitkål (gärna färsk eller spetskål)
- 900 g potatis
- 1 gul lök
- 300 g fläsk- eller blandfärs
- 2 msk finskuren dill
- dillvippa till garnering
- 1 dl lätt crème fraiche eller rysk yoghurt (17 %)
- ev japansk soja och ljus sirap
- rårörda lingon till servering
- 4 msk olivolja
- 4/5 tsk salt
- 2 krm peppar
Gör så här
1. Skala och koka potatisen. Skala, halvera och strimla löken. Dela, skär bort rotstocken och strimla kålen.
2. Fräs löken i hälften av oljan i en stor stekpanna eller i en wok ca 3 minuter. Tillsätt färsen och fräs den ca 5 minuter. Ta upp lök och färs på en tallrik.
3. Fräs kålen i resten av oljan i stekpannan eller woken ca 10 minuter. Blanda i lök och färs och fräs ytterligare 2–3 minuter. Krydda med salt och peppar. Smaka ev av med lite soja och sirap.
4. Häll av potatisen och blanda med dillen. Servera färs- och kålfräset med potatisen, crème fraiche eller rysk yoghurt och rårörda lingon. Garnera med dillvippor.
Receptet kommer från ICA.
Läs mer om mat och dryck:
Blir det svenska jordgubbar till midsommar?
4 enkla röror och såser till grillat – klara på bara några minuter
Lista: Populäraste lösgodissorterna – gamla klassiker dominerar

Ekberg
Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Ekberg
Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.




