Vilket vin passar egentligen till hamburgaren? Och vad ska man dricka till salta snacks? Nu har Systembolaget infört nya matsymboler som ska hjälpa kunderna att hitta rätt bland hyllorna.
Systembolagets nya skyltar: Rätt vin till burgare, pasta och salta chips


Göransson
Fisk, fågel och kött har länge haft sina egna symboler på Systembolaget. Nu får de sällskap av hamburgare, pizza, pasta, grillat, salta snacks och drinkingredienser.
“Det var länge sedan vi uppdaterade de här symbolerna. Det har hänt en del med våra matvanor under åren”, säger Malin Hallberg, butikschef på Systembolaget i Mölnlycke, till Lokalpressen.
De nya symbolerna infördes i början av september och kompletterar de tidigare matkategorierna. Även den gamla ostsymbolen har fått ett nytt utseende.

Rätt vin till hamburgaren
Enligt Systembolagets smakguide passar ett fruktigt rött vin bra till hamburgare. Den som föredrar öl bör däremot vara försiktig med alltför kraftig beska.
Beskan kan nämligen krocka med den rökiga smaken från stekningen eller grillningen. Även en fruktig cider kan vara ett bra alternativ.
Men det är inte bara själva hamburgaren som avgör dryckesvalet. Dressing, majonnäs och starka kryddor påverkar också vilka smaker som fungerar tillsammans.
Till grillat i allmänhet passar fruktiga röda viner eller fatlagrat vitt vin. Öl med rostade eller knäckiga aromer kan också fungera bra till grillsmaken.

Bubbel till salta snacks
En annan nyhet är att salta snacks har fått en alldeles egen symbol. Här finns flera dryckeskombinationer som kanske inte är lika självklara som öl till chipsen.
Systembolaget lyfter bland annat fram friskt och fruktigt vitt vin, men också mousserande vin. Även cider och blanddrycker kan passa tack vare sin sötma och sina bubblor.
Förklaringen ligger i hur salt påverkar våra smakupplevelser. Enligt Systembolaget dämpar sälta upplevelsen av både syra, sötma och beska i drycken.
Den som hellre dricker öl får rådet att välja en sort med måttlig beska. De nya matsymbolerna omfattar även alkoholfria drycker.

Pizza och pasta får egna symboler
Även hämtpizzan har fått en plats bland Systembolagets matsymboler. Men vilken dryck som passar bäst beror på vad pizzan innehåller.
Till skaldjurspizza passar friskt vitt vin eller ljust öl med liten beska. Till pizza med skinka eller salami fungerar däremot kryddiga, mustiga eller mjuka och bäriga röda viner.
För pasta gäller samma princip. En köttfärssås kan kombineras med ett mustigt rött vin eller smakrikt öl, medan skaldjurspasta hellre serveras med friskt vitt vin eller veteöl.
“Den traditionella middagen är inte lika självklar längre, utan det blir mer plockmat, takeaway och socialt ätande. Vi försöker spegla det som kunden kommer hit och vill ha hjälp med. Pasta och pizza är vanliga rätter, och på sommaren är det mycket grillat och hamburgare”, säger Malin Hallberg till Lokalpressen.
Vinexperten kritiserar Systembolaget
Men de nya skyltarna har också väckt kritik.
Vinexperten Fredrik Schelin ifrågasätter i en artikel på DinVinguide om Systembolaget verkligen ska rekommendera alkohol till allt från hamburgare till salta snacks.
Han pekar på en motsättning mellan Systembolagets folkhälsouppdrag och de nya symbolerna, som kopplar alkohol till fler typer av måltider och tillfällen.
Enligt Fredrik Schelin handlar frågan inte främst om huruvida symbolerna är bra eller dåliga, utan om hur långt ett statligt monopol ska gå i sin vägledning av konsumenterna.
“Är det verkligen Systembolagets uppgift att tala om vilket vin som passar till hamburgaren? Eller vilken sprit som fungerar bäst som drinkingrediens?”, skriver Fredrik Schelin i DinVinguide.
Läs mer om ekonomi:
Hård kritik mot skatt på pension: “Andra klassens medborgare”
Sverige har elöverskott – ändå rusar priserna: “En straffskatt”
Många får fel bostadstillägg – Pensionsmyndigheten: “Förmånen är komplex”
Redan nu: Så gynnas redan rika av nya regler för bolån
Expert om Sveriges sjunkande pension: “Skulle ingen acceptera”

Göransson
News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Göransson
News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.




