News55
torsdag
30 april

Ramslök i maten – vårens vilda delikatess

Ramslök
Ramslök har en mild vitlökssmak och plockas under våren i södra Sverige. Foto: Adam Ihse/TT och Getty Images
Mira Ekberg
Mira
Ekberg
Uppdaterad: 30 apr. 2026Publicerad: 30 apr. 2026

Ramslök är en vild vårprimör med mild vitlökssmak. Här får du veta hur du känner igen den och hur du enkelt gör egen ramslökspesto.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Ramslök kallas ofta för “skogens vitlök” eftersom både doft och smak påminner om vitlök. Den är en uppskattad vårväxt som används mycket i matlagning.

Vanligast är att man använder bladen, men hela växten är ätlig.

MISSA INTE: Då sjunker svensk pension – med 11 000 i månaden

Kort säsong på våren

Säsongen för ramslök är kort och påverkas av vädret. Den kan börja dyka upp redan i slutet av februari och finns som längst fram till början av juni, enligt iForm.

Den bästa tiden att plocka är på våren innan blomningen i maj, då bladen är som mest smakrika.

ANNONS

Kan förväxlas med giftig växt

Ska man plocka ramslök är det viktigt att vara försiktig. Bladlöken kan förväxlas med liljekonvaljens blad, som är giftiga, enligt ICA.

ANNONS

Ett enkelt sätt att skilja dem åt är att lukta på bladen. Ramslök doftar tydligt av lök, medan liljekonvalj saknar den doften.

Hälsofördelar med ramslök

Ramslöken är mycket näringsrik och innehåller bland annat C-vitamin, mineraler och proteiner. Vid upphettning kan en del av näringen dock försvinna.

“För de som bär på infektioner kan ramslöken också verka stärkande. En ytterligare positiv egenskap hos ramslök är att den får igång magen och hjälper på så sätt de som är hårda i magen”, säger den kinesiska läkaren Lei Wang till Epoch Times.

Mildare vitlök

Även om ramslökens smak påminner om vitlök är den mildare och mer örtig. Bladen kan ätas både råa och tillagade och passar bra i sallader, dressingar och kalla röror.

Testa att göra pesto på ramslök – den passar utmärkt till pasta, grillad fisk, kött eller som dressing till sallad.

Ramslökspesto

ANNONS
Foto: Getty Images

Ingredienser – 4 portioner

  • 1 citron, finrivet skal
  • 50 g pinjenötskärnor
  • ca 3 dl blad av ramslök skuret i bitar (ca 3 dl motsvarar ca 50 g)
  • 1 kruka persilja
  • 2 dl olivolja
  • 1 1/2 dl riven ost (gärna parmesan eller Västerbottensost)
  • salt
  • svartpeppar

Gör så här

  1. Tvätta och riv det yttersta av skalet på citronen.
  2. Mixa pinjenötskärnorna först, lägg därefter i ramslök och persilja.
  3. Tillsätt oljan i en fin stråle lite i sänder under mixning tills såsen är tjockrinnande.
  4. Blanda i riven ost och citronskal. Smaka av med salt och peppar.

Receptet kommer från ICA.

Läs mer på News55:

Vårens godaste primör är här – och den är full av nyttigheter

ANNONS

Fuskhonung säljs i svenska butiker – så väljer du äkta

Prisade pannbiffen från 50-talet – hur smakar den i dag?





Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Mira Ekberg
Mira
Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Mira Ekberg
Mira
Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

ANNONS
ANNONS